27/12/2011 11:560175

נחל פרת: נהר בין ההרים

 

"עמק קלט" בערבית או "נחל פרת"  בעברית, הוא עמק יפהפה שבו אפשר לעשות הליכה מרגיעה וליהנות מהטבע. ממוקם בין ירושלים ליריחו, נחשב למגרש משחקים עבור יהודים וערבים גם יחד.

מאת: סינדי רוטרמן

כדי לשבור את השגרה, ולנצל את השבת באופן פרודוקטיבי, ניתן לשלב את השניים בטיול מרגיע בנחל פרת. נסיעה קצרה של 20 דקות מירושלים או שעה מתל אביב. עמק "קאלט" בערבית או נחל פרת בעברית. זורם ממערב למזרח במדבר יהודה, בגדה המערבית, מתחיל בירושלים ומסתיים ליד יריחו, קרוב לים המלח.

 בקבוק מים, נעליים נוחות וכובע הם הערכה הבסיסית לנסיעה זו. שמיכה, כריכים, קפה שחור וגיטרה, יכולים לשפר את התנאים ולגרום למסע להיות חוויה מיוחדת יותר.

הכניסה תמיד עמוסה, מלאה באנשים שמתרחצים במקוואו. בפנייה שמאלה, יוצאים לשדה פתוח יותר ומתחילה ההליכה בהרים לא תלולים מדי, הרים לא כל כך ירוקים, אך לפעמים מלווים בפרחים, תלוי בעונה. מגיעים לנחל עצמו, אשר פעיל רק בחורף, וממוקם בין שני הרים גבוהים, אשר נותנים הרגשה של סצנה באחד מסרטי אינדיאנה ג`ונס בפטרה. השביל מוביל אותנו לאגמי מים קרים אבל כיפים וגבישים, מלאים דגים קטנים ומוקפים בצמחים. יש לעצור שם למנוחה קצרה כדי ליהנות מהנוף. ממשיכים  בהליכה עד שלבסוף מגיעים לאגם הגדול ביותר. זה המקום שבו פותחים את השמיכה, מוציאים את הכריכים ואת הגיטרה. זאת חוויה היפית-טבעית, מוקפת איילים ובעלי חיים אחרים, אשר לא תמיד אפשר לראות אותם.

נחל פרת הוא עמק גדול  שאי אפשר להכיר את כולו ביום אחד. יש אנשים שמעדיפים  לבקר את חורבות בית הכנסת ואדי קלט, שהיה הארמון לנופש החורפי של המלכים החשמונאים. זה גם בית הכנסת הוותיק ביותר בארץ, שמתקופת 50-70 לפני הספירה. אחרים מעדיפים לבקר בקברי בני ישראל, מבני אבן מסיבים הבנויים במעלה הצוק מעל העמק. לזכור חיילים שנפלו במלחמה כגון הקולונל הישראלי עופר צבי (צביקה עופר), מפקד סיירת חרוב, המושל הצבאי לשעבר של שכם, שזכה במדליית הגבורה.  הוא נהרג בפעולה בחיפוש חמושים שחצו את הירדן.

אין ספק, ששמורת הטבע הזאת, שמוכרזת על ידי ישראל, הוא מקום שחייבים להגיע אליו. יש בו היסטוריה, נוף ושלווה. הנוף הוא מדברי עם נגיעות של ירוק וזרזיפי מים מרעננים. זה כמו לשתות קפה עם נענע תחתנגינת העצים.

דירוג:
12345
קולות: 175
ספרו לחברים: