27/12/2011 12:020115

מאת: סינדי רוטרמן

 

בעבר נקרא "שוק בית יעקב" ואיחד את תושבי השכונות שהיו מחוץ לעיר העתיקה. ננטש על ידי הממשלה העות`מאנית ואחר כך אושש על ידי המנדט הבריטי, מחנה יהודה היא היום אחת מנקודות המפתח כדי ללמוד עוד על התרבות הישראלית.

מאת: סינדי רוטרמן

מוקדם מאוד הספקים פותחים את הגגונים שלהם ומושכים את המוצרים שלהם החוצה. האוויר מתחיל לספוג את הריח של הטבע: נענע ירוקה, תפוזים כתומים ופלפלים אדומים. בהדרגה, המדפים מתמלאים בצבעים עזים. צהובים חזקים, סגולים מרשימים, אדומים פרובוקטיביים וכל גווני הירוקים כדי לצייר ציור רנסאנסי. לאט לאט אנשים מגיעים והולכים למטה ולמעלה, ברחובות של השוק המרתק הזה, שנוסד בשנת 1887, והפך לאחד מאתרי התיירות המפורסמים ביותר של ירושלים.

בסוף המאה התשע עשרה, שכונת מחנה יהודה (שהוקמה על ידי שלוש משפחות ), ובית יעקב, (שנוסד בשנת 1885), חילקו שוק משותף בשם "בית יעקב", שבו הסוחרים הערבים מכרו את המוצרים שלהם לתושבי השכונות שהיו מחוץ לעיר העתיקה. וכמו שגדל האזור, כך גם גדל השוק, והתרחב. אחרי חוסר התחזוקה והתנאים העניים של השוק בתקופת השלטון העות`מאני, המנדט הבריטי הורה לבנות דוכנים קבועים ותקרה, והתחיל להיות ידוע בשם "מחנה יהודה", כפי שהיה ידוע היום.

אימהות סוחבות עגלות עם תינוקות, מבוגרים עם "עגלת השוק" שלהם שדורסים את הרגליים של אחרים, זוגות צעירים שבאים לקנות גבינות, אנשים דתיים שמבקשים את החלות לשבת. כבר ב11:00 בבוקר, יום שישי, מחנה יהודהמלא באנשים, שנלחמים כדי לקנות ראשונים, לבחור את הפירות הטובים ביותר, להתמקח על המחיר הטוב ביותר. כל אחד יוצא לבית עם המצרכים, מוכן לשמח את נשמתו הגסטרונומית האהובה. הספקים צועקים בארבע רוחות השמים את המבצעים שלהם. הירקות הבלאדי הכי טובים נמכרים בשוק העיראקי, אשר נוסד בשנת 1931 עם 20 ספקים. היום הוא חלק ממחנה יהודה. הדג הטוב ביותר קונים  ב"דני דגים" ואת הרוגעלך הכי טוב, ללא ספק, במרציפן. שלא נדבר על התבלינים הטיפוסיים של המזרח התיכון, עם ריחות וטעמים חזקים, שמוצגים בהרים גבוהים, בקופסאות קטנות ובשקיות לפי גודל.

מיצים טבעיים ותבשילי ירקות כדי לרפא את תחלואי הגוף והנפש, תכשיטים, יצירות יודאיקה, בוטיקים של לחם וסבונים, מסעדות ואפילו חנויות קטנות של בגדים הותקנו בשוק זה, נתנו לו טיפה מהמודרניות והפכו אותו לאבן שואבת לעם הישראלי.

כאשר מגיע הקיץ, הלילות בשוק הופכים פעילים ותרבותיים, מלאים קונצרטים, הופעות ג`אז, מסיבות רחוב ומסעדות פתוחות עד אחרי חצות.

שוק מחנה יהודה, היא אחת מהחוויות הישראליות!

דירוג:
12345
קולות: 115
ספרו לחברים: