04/03/2012 03:150188

יום החתול: חג של היצור המושלם עלי אדמות

 

במהלך האביב חוגגים במדינות שונות בעלום את יום החתול. החיות היפות והאצילות הללו מאז ומתמיד זכו ליחס של כבוד ואהבה ומדינות רבות חוגגים מדי שנה את יום החתול שבמשך מאות רבות נחשב לחיה קדושה.

koshka_1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

מצרים – המולדת של החתולים

המצריים העתיקה נחשבת למולדת של החתולים, כוון שדווקא שם חתולים הפכו לחיות בית עוד באלף ה – 6 לפנה"ס. באותה תקופה החתולים נחשבו לסוג של אלים. אלים רבים תוארו בציורים עם ראש חתולי והחיות עצמן זכו לכבוד ואהבה.

koshka_2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

על רצח החתול, גם אם לא היה מכוון היה נגזר דין מוות ואם החתול היה מת מוות טבעי, גופתו הייתה עוברת חניטה והוא נקבר בחלקה מיוחדת. הבעלים של החתול המנוח היו מגלחים את גבותיהם לאות האבל. החתולות גם נחשבו לסמל היופי, הרי לא סתם הייתה קלאופטרה מאפרת את עיניה כך שיהיו דומים לעיניי חתולה. 

koshka_3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

תרבות החתולים במזרח

גם בפרס נתנו לחתולים את הכבוד הראוי. העונש על הרג החתול היה שווה לעונש על רצח האדם ואפילו בתקופות רעב הקשות ביותר אף אחד לא העיז לגעת בהם. אגב לפי האגדה הפרסית החתולים נוצרו כתוצאה מעיטוש של אריה.

koshka_4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

אחד מסולטאנים טורקיים ציווה לבנות בעירו בית תמחוי לחתולים שהיה מלא במקומות מרבץ שמשיים, פינות חמות ואין ספור עכברים ששמחו את החתולים חסרי הבית.

koshka_5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

חתולים בתרבות האנגלית

יחד עם הימאים החתולים הגיעו מהמזרח לאנגליה הקרה. גם כאן החתולים התקבלו באהבה רבה והיו נמכרים בסכומי עתק. גונבי החתולים היו נענשים בחומרה רבה ואילו רוצחיהם הוצאו להורג ללא רחמים.

koshka_7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

רק בתקופת ימי הביניים מצבם של חתולים נהיה רע מאוד. הם נחשבו לעוזרי המכשפות והיו נשרפים על מדורות לא פחות מהמכשפות עצמן.

koshka_8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

אבל כבר במאה ה – 16 הוחזר לחתולים יחס כבוד המגיע להם. יצאו לאור מחקרים רבים שעסקו בהתנהגויות והרגלים של החיות המקסימות והיום אף בריטי לא יסלח לכם אם תסלקו מהכורסה חתול ישן כדי להושיב בה את אורחיכם.

חתולים ביפן

גם בסין וגם בבורמה חתולים זכו ליחס אוהד אבל היפנים הרעיפו עליהם אהבה חסרת גבולות. היפנים היו מוצאים את חתוליהן לטיול כאשר אלו קשורים על רצועה עשויה זהב והאכילו אותם מקערות כסף ואילו החתולים עצמם נחשבו לסמל של אהבה ושפע.

koshka_9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

היום בכל בית יפני תוכלו לפגוש פסל של חתול מאנקי – נקו עם היד המורמת שמברך את הבאים לשלום. אפשר למצוא את הפסלים הללו במגוון צבעים, ובהרבה מקרים תוכלו לראות פעמון על צווארו או מטבע בידו של חתול. מקובל לחשוב שמאנקי – נקו מביאים לבית הצלחה ואושר. בעיר אוקינבה יש מוזיאון שלם של הפסלונים הללו.

חתולים ברוסיה

ברוסיה חתולים הופיעו לראשונה במאה ה – 11 לספירה. כוון שהם עזרו להילחם במכרסמים הם זכו מייד ליחס של כבוד ואהבה. על גניבת חתול אפשר היה לקבל כנס גדול שהיה גבוה יותר מכנס על גניבת פרה או פרד.

koshka_10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

באותם ימים הפתגם "אין בית בלי חתול" קיבל תאוצה ואנשים החלו לאכלס חתולים אפילו בכנסיות ומנזרים. בתקופה ההיא גם החל המנהג שלפיו היה צריך לתת לחתול להיכנס ראשון לתוך בית חדש כדי שהחיים בו יהיו מאושרים. החתולים עם פרווה צבעונית בעלת 3 או 7 צבעים נחשבו למביאי מזל הגדולים ביותר.

 

 

 

koshka_11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

חתולים שאוהבים לטייל לבדם

היום יש בעולם קרוב ל – 600 מיליון חתולים שנחלקים ל – 36 מינים ו – 200 סוגים. בין אוהבי החתולים הגדולים ניתן לציין את וינסטון צ`רצ`יל, ז`אן קוטקו, צ`ארלז דיקנס, ארנסט המנגואיי, מרק טווין, פרדי מירקורי, ברנרד שאו, אלבר קמו. סופרים רבים לא היו יכולים לעלות על הדעת את קיומם ללא חבר פרוותי שיישב על שולחנם ויגרגר לאור המנורה.

koshka_12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

פתגמים רבים מזכירים לנו כל הזמן שהחיה הזו היא עצמאית ביותר, לא נשלטת ע"י אדם ואפשר לאהוב את החתול רק לפי התנאים שהוא מכתיב. אבל בדיוק מהסיבה הזו אהבתו של החתול כה נחשקת ויכולה להעניק משמעות חדשה לקיומכם. לכן בואו ניזכר היום בחיה האהובה שלנו, נפנק אותה בחטיף טעים ונגרד מאחורי אוזנייה. הרי עוד לאונרדו דה וינצ`י היה אומר ש-"אפילו חתולה הקטנה ביותר הינה מושלמת".

 

מפורסם באתר Fn1  הקישור למקור חובה

דירוג:
12345
קולות: 188
ספרו לחברים: