01/04/2012 09:480134

הראשון לאפריל – יום השוטים

 

הראשון לאפריל הוא יום משוגע ושמח, שבמהלכו חוגגים במדינות רבות את "יום הצחוק" או "יום השוטים".המנהג הזה נוצר לפני מאות רבות, ולמרות שאף אחד לא יודע בוודאות מה מקורו אנשים רבים מסביב לעולם עובדים על חבריהם ביום השמח הזה.

"דגי אפריל"

לפי אחת הגרסאות המולדת של חג ה-1 באפריל הינה צרפת, כוון שבמדינה הזו המלך קארל ה-9 העביר בשנת 1564 את חגיגות השנה החדשה מ - 1 באפריל ל – 1 בינואר. למרות השינוי מקורביו החליטו להעניק לו מתנות לא רק בינואר אלא גם באפריל. הרעיון הזה כה שיעשע את המלך שהוא החליט להפוך אותו למנהג. כוון שבאותו זמן השמש הייתה במזל דגים, הוחלט לקרוא לבדיחות של הראשון לאפריל "דגי אפריל" – והשם הזה נמצא בשימוש גם בצרפת של ימינו.

1_aprelya_1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

רחיצת האריות הלבנים

באנגליה, חג השוטים הוא אחד החגים האהובים. הסיפור שחרוט בתודעת העם התרחש בשנת 1860 כאשר עיתון לונדוני הכריז שב - 1 באפריל יתקיים בנהר טולוז אירוע רחיצת האריות הלבנים. רוב הקוראים האמינו לזה והגיעו לאירוע במלוא הידורם. הכי מצחיק שכעבור מאה שנים, עיתון לונדוני אחר חזר על הבדיחה והתוצאה הייתה זהה לחלוטין.

1_aprelya_2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"השוטים" צבועים בצהוב

הבדיחה האהובה ביותר עבור סקוטים היא הנחת נעצים או כריות "פלוצים" על הכיסא של חבריהם. לאחוריים של אדם הנופל קורבן לבדיחות מחברים סרט צהוב.

1_aprelya_3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

לך לשם, לא ידוע לאן, תביא משהו, לא יודע מהו

בפינלנד מקובל לעבוד דווקא על הילדים. לפי המנהג ב – 1 באפריל מבקשים מהילד ללכת לשכנים ולהביא מהם איזשהו כלי עבודה. השכנים שכמובן שותפים לתעלול, אומרים לילד שכבר נתנו את הכלי לשכן אחר, ושולחים אותו הלאה. כך מסתובבים הילדים בקבוצות עליזות מבית לבית בחיפוש אחר כלי מדומה עד שהערב לא יורד על העיר. 

1_aprelya_4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"שוטים" של אחר הצהריים

באירלנד, ניו זילנד, אוסטרליה ודרום אפריקה מקובל לעבוד על אנשים רק לפני צהריים. במדינות אלו "שוטי אפריל"  הוא כינוי לא לאלו שנפלו קורבן לבדיחות, אלא לאלו שניסו לעבוד על חבריהם אחר צהריים. המנהג הזה נכון גם עבור בריטניה וסקוטלנד.

1_aprelya_5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

צוחקים גם במלחמה

 

חשוב לציין שגם בתקופות הקשות אנשים לא ויתרו על חגיגת הראשון לאפריל.  ה - 1 באפריל 1915 הפך לתאריך ההיסטורי כאשר במהלכה של מלחמת העולם הראשונה הצרפתים זרקו פצצה על מחנה של גרמנים. הגרמנים רצו לחפש מחסה, אך הפיצוץ לא נישמע ובמקומו ראו הגרמנים פצצה מדומה עם כיתוב "ה -1 באפריל שמח".

1_aprelya_6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

טוב לדעת: בנוסף ליום השוטים, חוגגים ביום הזה גם יום הציפורים הבינלאומי. ביפן מתחלים בתאריך זה פסטיבל מפורסם מיאקו אודורי – פסטיבל הגיישות הרוקדות קיאוטו, ואילו לפי מנהג סלובני היום הזה נחשב ליום השדון הביתי.

 

 

מפורסם באתר  Fn1  הקישור למקור חובה

דירוג:
12345
קולות: 134
ספרו לחברים: