08/04/2012 09:220161

אפריל בתאילנד – חג המים המסורתי

 

בזמן שבאירופה כבר מזמן שכחו את חגיגות של השנה החדשה, בתאילנד הכל רק מתחיל. את החג הזה, שנקרא סונגקראן, חוגגים במשך 3 ימים מ – 13 ועד 15 באפריל ואחד המאפיינים הבולטים שלו הינההשתוללות מים המונית. 

מים – סמל לטיהור

מים בתאילנד, כמו בכל המדינות החמות, זוכים לכבוד ונחשבים לסמל של כלהעולם החיי. בעבר היה מקובל להסתובב במהלך החג ברחובות עם כוס מלאה במים ולהתיז אותם על העוברים והשבים. היום מימדי החג התרחבו בהרבה ותושבי תאילנד חמושים ברובי מים, סירים, דלאים וצינורות שופכים את המים לכל עבר בהתלהבות רבה. התושבים מצפים לחג בכליון עיניים וצוברים את נשק המים מבעוד מועד, כוון שמקובל לחשוב שטיפות המים מביאות מזל והצלחה לשנה החדשה.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

בתקופה הזו הרחובות הופכים לתוהו ובוהו אחד גדול. המים נשפכים לא רק בחוץ אלא גם במשרדים ואפילו לתוך החלונות הפתוחים של המכוניות העוברות. התאילנדים אוהבים במיוחד להפתיע את התיירים במקלחת קרירה, הרי מה יכול להיות טוב יותר מטיפות מים נעימות ביום חם ומהשתתפות פעילה במסורת המקומית!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

בנוסף למים, מקובל לפזר טלק על העוברים והשבים ולמרוח אותם בחמר. מקובל לחשוב ששני הדברים האלו דוחים את כל הלכלוך (תרתי משמע) ותורמים להתנקות לקראת השנה החדשה.

יום הכבוד לבודהה

אבל כמובן שהחג לא מסתכם רק בשפיכת מים לכל עבר. סונגקראן הוא חג של אהבה והערכה, משפחתיות וכבוד הדדי. ביום הזה מקובל ליהנות מארוחה חגיגית בחיק המשפחה. בני משפחה מבוגרים זוכים לכבוד מיוחד: בני משפחה הצעירים יותר רוחצם את ידי המבוגרים כסמל לכבוד רב.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

במהלך החג בכל בתי המקדש נערכים טקסים מי;חדים: פסלי בודהה נשטפים במים עם עלי ורדים ויסמין, ואילו החול הלבן משמש לבניית פסלים זעירים , אותם מעניקים לבודהה כסמל להערכה.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

בנוסף, במהלך ימי החגמקובל להביא לבתי המקדש ממתקים ביתיים, עטופים בעלי דקל – הנדבות החגיגיות מתקבלות בברכה ע"י נזירים שמעניקים ברכת מזל לכל הבאים.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

סונגקראן הוא החג התאילנדי האהוב ביותר על המבוגרים והילדים כאחד. שימחה והשלמה, יופי וכבוד, אהבה והערכה, כל אלו מוצאים את מקומם במסורת של חגיגות השנה החדשה התאילנדית וכל תושבי תאילנד שומרים על המסורת בקפידה רבה.

 

 

מפורסם באתר  Fn1  הקישור למקור חובה

דירוג:
12345
קולות: 161
ספרו לחברים: