10/01/2012 13:440142

פ` זה פראדה

 

הזוג הנשוי שמחזיק מעמד כבר שלושים שנה... ועל הדרך הקים אימפריה.

מאת: מירון קרני, מיכל בן-ארי

 

פראדה. השם בלבד מייצג יוקרה וסטייל, עיצובים אלגנטיים, תגית מתכת משולשת בצבע כסף, ותיקים ונעליים שהיינו רוצחות בשבילן. אה, וגם: 2 מותגי יוקרה (פראדה ו-מיו מיו) וקרוב ל-300 חנויות ברחבי העולם.

באוגוסט האחרון, דווח כי מוזיאון המטרופולין בניו-יורק יעלה בשנה הבאה תערוכה המציגה 20 + שנות פעילות של אחת הנשים המשפיעות ביותר בעולם האופנה - מיוצ`ה פראדה, אשר ביחד עם בעלה, הפכה חנות מוצרי עור מנומנמת, למותג המזוהה ביותר בעולם, החולש על אימפריה המגלגלת 2 מיליארד דולר בשנה.

מיס פיגי מדגמנת פראדה

 

בשנת 1978, לקחה על עצמה מיוצ`ה את ניהול החנויות של אביה, שדשדשו במרוץ העור אחרי חברות גדולות יותר כגון גוצ`י. בתערוכת סוחרים במילאנו היא פגשה את פטריציו ברטולי, סוחר עור זעיר. היא הייתה היי-סוסייטי עם דוקטורט במדעי המדינה וחברה במעגלים הקומוניסטיים, לבושה ב-YSLובעלת עבר עשיר כאומנית פנטומימה. הוא היה פרחח טוסקני דעתן ושאפתן שייצר וסחר בחיקויי פראדה. היא שכרה את שירותיו כמנהל עסקי של החברה, וכך נולד לו שידוך אופנתי שמימי ששינה את פני אופנת היוקרה לנצח.   

בשנת 85` פראדה הציגה לעולם את תיקי הניילון השחורים – פריט כל-כך אנטי אופנתי שכל פאשניסטות העולם רצו אחד. קולקציית הבגדים לא איחרה לבוא, וארבע שנים מאוחר יותר, הגיע קולקציית הRTW הראשונה, שהוכתרה ע"י המבקרים כניצחון ה-understated elegance. בשנות ה-90, פראדה כבר תפסה את מקומה במרום עולם האופנה, עם סטייל מתוחכם, איכות בלתי מתפשרת, ובדים יוקרתיים במעטפת עיצובית מינימאליסטית. אותו העיקרון המינימאליסטי מנחה את פראדה, גם כשהיא מתפרעת עם שברי מראות, שוזרת חרוזים בבדי לייטקס, משלבת בין סוגי בדים והדפסים מטורפים, או מעצבת קולקציות צעירות ונגישות יותר לחברה הבת Miu Miu.

 

הצמד פראדה-ברטולי מצליח להישאר בראש פירמידת עולם האופנה שנה אחר שנה, תודות לשאיפה המתמדת להישאר עדכניים. הם מתחקרים את שני הבנים שלהם על בסיס יומיומי על מנת להבין מה מגניב, מה הולך היום, and what the kids doing these days.  וזה מצליח. כי ה"ילדים" של היום – לובשים פראדה. תשאלו את Gossip Girl*.

*לאלה מכם שפספסתם, בכניסה לבית של סרינה בסדרה המהוללת Gossip Girl, תלוי שלט ענק של פראדה. נא להתחיל לראות. מיד.

דירוג:
12345
קולות: 142
ספרו לחברים: