03/01/2012 16:091106

י` זה יוג`י יממוטו

 

הפילוסופיה שמאחורי הבגד

מאת: מירון קרני, מיכל בן-ארי

כשרוב האנשים שומעים את המילה "אופנה", הם חושבים על בחורות מפונקות בסגנון קלולס שקונות שמלות ללא הכרה עם כרטיס האשראי המוזהב של אבא`לה. לעומתם, יש אנשים שהמילה "אופנה" מעוררת אצלם תהיות קיומיות אודות משמעות החיים והמוות, הפסיכולוגיה מאחורי הצבע והפינות האפלוליות של נבכי הנשמה. ממש ככה.

אבי הפילוסופים של האופנה הוא יוג`י יממוטו. לא רק שהוא מעצב מחדש את הביזנס כבר למעלה משלושים שנה, הוא גם המוח מאחורי ליין האופנה של אדידס Y3מזה עשר שנים, הקדישו לו תערוכות רטרוספקטיבה במוזיאוני-האופנה הנחשבים בעולם, ויש לו גם חגורה שחורה בקרטה.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

יממוטו פרץ לתודעת עולם האופנה בפריז של שנות השמונים המוקדמות, וקרא תיגר על התעשייה, שלטענתו עיצבה בגדים לדיוות בלבד, במקום לאנשים בשר ודם. הוא התפרסם כמעט בין לילה בעזרת עיצובי הדגל שלו: בגדים אוברסייז, עיצוב בבדים עשירים ובלתי-קונבנציונאליים ושימוש כמעט בלעדי בצבע שחור. בכל תצוגות האופנה שלו, מאז ועד היום, הוא מציג "הירושימה שיק": קולקציה אחר קולקציה של חיתוכים אסימטריים, בגדים גדולים אך פונקציונאליים והמון שחור. אהבתו לצבע הדואלי - צנוע אך מתנשא – מסמלת באופן מדויק את אופיו המורכב והמרתק.

"נולדתי בטוקיו שלאחר הפצצות מלה"ע IIואולי זה השורש שלי – טוקיו ההרוסה. במהלך כל חיי אני מרגיש הכי בנוח בשחור, הרחק מהאור ומהבהירות. דווקא הצד האפל של החיים מושך אותי מכיוון שהרמוניה היא פשוטה מדי, משעממת. הקונפליקט הוא המרגש.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"הגעתי לפריז מתוך רצון לפתוח חנות קטנטנה משלי – ממש לא התכוונתי להתחיל זרם אופנתי חדש. להיפך, חששתי מזה. היום אני מבין שזו שטות. העולם שלנו זז מהר, הוא זול, הוא סקסי. אני אף אחד מהדברים הללו, אני לא יכול לשנות שום-דבר. אני בסך-הכול תופר פשוט, אני לא מעצב אופנה. `אופנה` לא מעניינת אותי, אני  לא מחפש טרנדים ואני לא בודק `מה מוכר`. אני רק רוצה לתפור דברים יפים.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"היופי הוא מקריות, הוא תנאי, הוא הזדמנות, והוא נעלם מעולמינו עם כל יום שעובר. אני מבקש לשמר אותו אפילו במקצת. כשאמות, אני לא רוצה להשאיר אחריי עדות לעבודה שלי – אני רוצה להשאיר בעולם אהבה".

דירוג:
12345
קולות: 106
ספרו לחברים:
נועה04, ינואר, 2012

איזה בגדים מהממים.