05/11/2012 12:27084

רגליים ארוכות לפי הזמנה

 

המדענים ערכו מהפכה שלמה: שפתיים מלאות, רגליים ארוכות, שרירים מדהימים ובריאות מצויינת – את כל אלו ניתן להזמין עוד לפני הלידה. אז איך אנו באמת יכולים לשלוט על הגנים?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

זוכרים את הסרט "מה קרה בגטקה?" עם ג`וד לאו, איתן הוק ואומה תורמן? יוצרי הסרט שיארו שבעתיד ההורים יוכלו לבחור לא רק את מין הילוד אלא גם את צבע עיניו, שיער, גזרה ויכולות פיזיות.

מסתבר שמדע בידיוני אכן הופך לפעמים למציאות, כוון שהמדענים חוללו מהפכה שלמה בעולם הגנטיקה. זה קרה כוון שהם סוף סוף מצאו את "מתג" הדנ"א שיכול לשלוט לא רק על נתונים חיצוניים אלא גם על המצב הבריאותי. ממש כמו בסרטים.

החוקרים גילו שקיימים ארבעה מיליון "מתגים" כאלה. הם שולטים על הכל: החל מצבע עיניים ושיער וכלה בדברים רציניים יותר כמו אריכות ימים, מצב העור, סיכון לחלות במחלות שונות ועוד הדבה דברים אחרים.

כמובן שהחוקרים מתכוננים בראש ובראשונה לנצל את הגילוי הנפלא במלחמה עם תחלואות שונות אבל באופן תאורטי המתגים האלו יכולים להיות חלק מהנדסה גנטית. יתכן שבעתיד ההורים יוכלו "להרכיב" במעבדה את הילד העתידי לשהם כמו שמרכיבים פזל.

ועכשיו נאמר כמה מילים על אנשים נפלאים ומוכשרים שעשו את הגילוי המסעיר. הוא נעשה ע"י 400 מדענים העובדים ב – 32 מעבדות בחמש מדינות. הפרויקט שלהם נקראהENCODE”  : אנציקלופדיה של יסודות הדנ"א. בשנת 2003 אותה קבוצה של מדענים פיצחה את הגנום האנושי. הם גילו 3 מיליון זוגות של כרומוזומים שהופכים אותנו למה שאנחנו – בני אדם.

עד עכשיו לא ברור איך בדיוק עובדים המתגים שמפקחים על עבודת הגנים שלנו. מעכשיו קבוצה אחרת של חוקרים תקבל על עצמה את האתגר של  ENCODE  ותתרכז בניסיון לסובב את המתגים המדוברים לכוון הרצוי, ע"י ניסוים שונים במעבדות ברחבי העולם.

"יש לנו מספר כלים שיכולים להתחבר לגנים ולשלוט בהם. אומנם זה באמת גן חיות שלם אבל התקדמנו מאוד בעשר שנים האחרונות" סיפר לעיתונאים פול נורס, זוכה פרס נובל בגנטיקה. 

דירוג:
12345
קולות: 84
ספרו לחברים: