18/12/2011 22:514420

מרלין - סודה של הבלונדינית האגדית

אישה צעירה ויפה צעדה בין ההמון הצוהל ודמעות עמדו בעיניה. סביבה חגגה העיר את ערב חג מולד ורחובותיה הזוהרים של ניו וירק התמלאו בעצי אשוח מקושטים. חלונות ראווה לאורך השדרה החמישית היו מזמינים ומפתים מתמיד וזוגות מאוהבים עקפו אותה מכל עבר. ורק מרלין חשה בודדה יותר מתמיד. היא ידעה שגם השנה איש לא מחכה לה בביתה הריק והקר. לא ינצנץ בו באוריו עץ אשוח חגיגי, לא יגיעו בדואר גלויות ברכה וחברים לא ימלאו את הבית בקולות צוהלים. באותו לילה רק נס יכול היה להציל את מרלין והנס אכן קרה, כאשר המשרתת הנאמנה לנה נכנסה לחדרה של מרלין והספיקה ברגע האחרון למשוך אותה מעדן החלון אליו עמדה, כאשר רק סנטימטרים ספורים הפרידו בינה לבין התהום האין סופי. אחרי אותו לילה קשה החלה מרלין לסבול מסיוטי לילה, והמינון של כדורי שינה שצרכה רק הלך וגדל.

 

נורמה ג`ין - מברווזון מכוער לברבור יפהפייה

זה היה בעצם תחילתו של סופה של מרלין מונרו המפורסמת. אך האם היא הייתה מפורסמת באמת? האם מישהו הכיר את מרלין בתור שחקנית גדולה? האם שמעתם פעם על מונרו הזמרת? ואולי שמעתם על דוגמנית מפורסמת  בשם מרלין? רק מעטים בלבד הטיבו להכיר את האישה בשם נורמה ג`ין שנולדה ב-1 ליוני 1926 בלוס אנג`לס. ולמרות הכול שמה של מרלין מנרו הולך לפניה. מי אם לא היא שינתה לגמרי את פני העולם של עסקי שעשועים? מי אם לא היא הייתה מקור להשראה של פוליטיקאים, ספורטאים ואף מפיונרים רבים כל כך? אחדים קינאו בה, רבים שנאו אותה אך איש לא נישאר אדיש לקיומה של הבלונדינית הזוהרת. הרי לא סתם כבר יותר מ-5 עשורים שמה עובר מפה לאוזן וסיפור חייה מתמלא לאורך שנים בתעלומות חדשות. 

 

 

 

ילדותה של מרלין היה מלא בתהפוכות ואירועים טראגיים. אביה עזב את המשפחה עוד לפני שמלאו לה שנתיים, ואמה שסבלה מהפרעת אישיות קשה נכנסה ויצאה ממוסדות לחולי נפש. מגיל 6 נדדה נורמה בין משפחות אומנות ופנימיות. ההתעללות שעברה בשנים אלו הייתה קשה מנשוא. כבר בגיל 13 חוותה אונס אכזרי, עבדה בעבודות פרך תמורת גרושים בודדים וניזונה משאריות של ארוחות משפחתיות, אליהם לעולם לא הוזמנה להצטרף. כבר בגיל 16 חותנה בעל כורחה ע"י משפחתה האומנת עם גבר בשם ג`ים דוגרטי.

"כאשר ילדה קטנה מרגישה אבודה ולא רצויה, היא תישא תחושה זו לאורך כל חייה  "

 מ.מונרו

היא הייתה נשואה קצת פחות משנה כאשר ניסתה להתאבד לראשונה בחייה. אחרי גירושים קשים בשנת 1943 מצאה את עצמה עובדת במפעל שסיפק סחורה לתעשייה אווירית .אך למרות העבודה הקשה והעוני המחפיר, הריחוק מהבעל המאוס וממשפחות האומנות המתעללות הטיב עם מרלין. וכבר כעבור שנה נישא מרלין על כנפי החופש הרחק מחייה הקודרים. 

 

        

 

הרצון של נורמה להתפרסם היה כה חזק שהיא הפכה תוך תקופה קצרה ביותר מברווזון מכוער בשם נורמה למרלין מונרו המדהימה. היא סללה את דרכה בנחישות ובעקשנות כאשר לעתים קרובות עברה דרך זו גם במיטתם של מפיקים ובמאים איתם עבדה. אך התהילה האמיתית הגיע למרלין רק אחרי שהצטלמה בחצי עירום עבור שער של מגזין שחולק לחיילים באותה תקופה.  

 

   

 

 

«אם רק הייתי יודעת שאתפרסם בזכות צילומים למגזין החיילים לעולם לא הייתי שוכבת עם גברים רבים כ "כ בניסיון לעשות קריירה  ".

מ.מונרו

 

אלף אהבות ואהבה של מרלין

לימים, כשהפכה מרלין לחברה מן המניין בחברתם של פוליטיקאים ושחקנים ידועים, היא הכירה שחקן בייסבול נודע בשם ג`ו דמדג`יו. הוא היה מאוהב בה עד כלות נשמתו והיא מצדה רק הרשתה לו להעניק לה אהבה. ולמרות שנישואיהם נמשכו 9 חודשים בלבד היו אלו יחסים עמוקים ומורכבים מאוד. כחודשיים לפני מותה המסתורי של מרלין ב- 1962 הגיעו השניים לבית העירייה כדי להינשא שנית, למרות שבאותה תקופה היו גרושים כבר במשך יותר מ- 8 שנים.  ולמרות שהמוות אכן הפריד ביניהם, ג`ו המשיך לאהוב את מרלין עד סוף ימי חייו.

אך כל זה קרה מאוחר יותר. אז, ב-1954 כאשר הקריירה ההוליוודית של מרלין הייתה בחיתוליה, הדבר היחיד שהייתה מסוגלת לחשוב אליו היה פרסום ותפקידים. ולמרות שג`ו איבד את דעתו מרוב קנאה מרלין לא הייתה מוכנה אפילו לחשוב על הפיכתה לעקרת בית כמו שביקש בעלה. היא כה רצתה להוכיח לג`ו את החשיבות של משחק עבורה, שאפילו הזמינה אותו להגיע לסט במהלך צילומים של סרט "חטא על סף ביתך". באותו היום צולמה הסצנה הנודעת לרבים, בה החצאית המתעופפת חושפת את רגליה המדהימות של מרלין בזמן

שהיא עומדת מעל פתח אוורור. כבר באותו היום ג`ו, שעלו המים לנפשו מיהר להגיש בקשת גירושים.

 

אחרי גירושים המשיכה מרלין לדהור בנתיב הזוהר של הקריירה ההוליוודית במהירות מסחררת ונישואיה לג`ו נשכחו במהרה. במיוחד שבאותה תקופה פרצה לחייה אהבה חדשה. אהבתה הגדולה לג`ון קנדי. הם הכירו עוד בתקופת נישואיה, ולאחר שהתגרשה נראתה מונרו פעמים רבות נכנסת ללימוזינה מפוארת שחורה שהייתה לוקחת אותה הישר לבית הקיץ הנשיאותי. לצערנו היום קיומו של רומן בין מונרו וקנדי כמעט ולא ניתן להוכחה, הרי חייהם הפרטיים של נשיאים נשמרו בסודיות רבה.

"עשיתי את זה עם הנשיא"...

עבור ג`יון הייתה מרלין לא יותר משלל רצוי, שאותו  היו מעוניינים להשיג יותר ממחצית הגברים באמריקה. חכמה וזוהרת - היא הייתה שעשוע אידיאלי עבור הנשיא, וכמו לכל שעשוע, גם לה הוקדש זמן מוקצב בלבד. מרלין מצדה אהבה את קנדי אהבה ענקית וחסרת מעצורים. היא התעלמה בעקשנות מהעובדה שהייתה רחוק מלהיות כוכבת הוליוודית יחידה שביקרה בבית הקיץ הנשיאותי, היא העלימה עיין מזונות רבות שהיו מוזמנות למסיבות סגורות בהעדרה. 

 

הוא מצידו שיתף אותה בכל, חוץ מיחסיו עם אשתו ג`קלין ועתידם המשותף. הוא לעולם לא התקשר עליה ואסר לה לטלפן לבית הלבן. יחסיו של קנדי לנשים היה כה משפיל שכאשר ילדה אשתו ילד מת, לא טרח הנשיא לקטוע את הבילוי שלו על יאכטה בטענה ש"הילד כבר מת, אין לי סיבה למהר". אך גם מהיחס המשפיל הזה ידעה מרלין להתעלם, כה עיוורת הייתה אהבתה. 

 

גם אם אלפי מבקרי קולנוע היו מכריזים עליי כעל שחקנית הטובה בעולם לא היה זה משתווה לאושר שחשתי כאשר אמר  לי   "אני אוהב אותך  ".

 מ. מונרו על ג`יון קנדי

 

היא רצתה להיות עבורו הרבה יותר מסתם מאהבת, אך קנדי לא היה מעוניין בשום התפתחויות ביחסים. כאשר מרלין שלחה לו שעון יד יוקרתי עם כיתוב " תאהב אותי או תן לי למות" דרש קנדי להפטר מהשעון והוראה לטלפנית לא להעביר לו שיחות ממרלין. כאשר ביום הולדתו שמע את מרלין השיכורה שרה " "Happy birthday Mr. presidentהורה קנדי בזעם לאחיו רוברט, שיהיה איש סודו, לפטור את העניין בהמרה. רוברט מילא את תפקידו באחריות רבה, ואולי אפילו רבה מידי ולא עבר זמן רב עד שהצטרף לשורה ארוכה של  מאהביה. ולמרות שגם עבורו לא הייתה מרלין יותר מאשר שעשוע זמני היא המשיכה בכל ליבה להאמין באהבה. 

  

 

ב-1956 נישאה מונרו שוב, הפעם לבמאי הנודע ארתור מילר. למרותשהיא הייתה מוכנה אפילו להתגייר נישואיהם נמשכו 4 שנים בלבד, עד אותו היום שמילר נתקל בתמונה בה נראתה אשתו מתנשקת עם שחקן צרפתי איב מונטאן. מילר התגרש במהרה ממונרו והמשיך בדרכו של במאי גאוני, מונטאן מיהר לחזור לחיק אשתו ורק מרלין שוב נשארה בודדה.

בלונדינית-אישיות או תפקיד חייה?

למרות שבמהלך הקריירה ההוליוודית הצטלמה מונרו ביותר מ-30 סרטים, הפרס היחיד בו זכתה היה "גלובוס הזהב" עבור תפקידה בסרט "חמים וטעים". חוץ מסרט זה כיכבה מרונרו בסרטים מפורסמים אחרים כמו "זה לא טרחה לטקטק", "בוא נעשה אהבה", "גברים אוהבים בלונדיניות", "תחנת אוטובוס" ורבים אחרים. במהלך כל הקריירה היא גילמה תפקיד של בחורה נאיבית, סקסית וטיפשונת. אך השחקנית עצמה הייתה רחוקה מלהיות טיפשונת בחייה האמיתיים. היא חלמה על תפקידים גדולים כמו למשל גרושנקה ב"אחים קרמזוב" של דוסטוייבסקי. היא שאפה להיות שחקנית דרמה רצינית אך נאלצה להסתפק בגילום בחורות ריקניות.

    

 

 כהוכחה לחוכמתה הפכה מונרו לבעלים, מנכ"ל ונשיא של חברת "מרלין מונרו פרדקשין" שהקימה. היא ניהלה את החברה ביד רחבה, ולא היססה לקבל החלטות אסטרטגיות חשובות בקור רוח הראוי להערכה. 

«אם אתם מצפים ממני במשך תקופה כה ארוכה לגלם תפקיד של טיפשה אז גם אל תצפו ממני להתנהג בחוכמה "

מ.מונרו

 

הבלונדינית של המאה

למרות שאת רוב חייה הקדישה מרלין לעולם הקולנוע היא הפכה גם לסמל של עולם האופנה. לא רק כי כיכבה על שארו של עיתון פלייבוי הנודע, ולא כי בעצמה הייתה מבינה גדולה באופנה אלא כי הייתה מרלין בעלת אותו שארם מיוחד שאת סודו כבר שנים מנסים לפענח מבקרי אופנה רבים מכל רחבי העולם. אז מה בעצם היה כ"כ מיוחד במרלין?

 

הליכה מיוחדת. קנאים טוענים שמרלין נולדה עם פגם מולד כאשר רגלה אחת קצרה יותר מהשנייה. אך אפילו את הפגם הזה ידעה מרלין להפוך לאיתרון. ואילו לטענתם של חוקרים  אחרים מרלין הצליחה להשיג הליכה מיוחד בעזרת שיוף של העקב בנעל אחת בלבד. 

 

«שדיים חצופים. היום בעזרת כירורגיה פלסטית כל בחורה ממוצעת יכולה להפוך לכוכבת פורנו עם חזה שופע. אך בימיה של מרלין היה צריך להפעיל תכסיסים רבים כדי להגיע למראה הרצוי. החזה של מרלין היה כה מרשים שבמהלך הצילומים של אחד הסרטים התלונן הבמאי שהוא "בולט מידי". השחקנית הפגועה לא נשארה חייבת. בטענה שהיא לא מתכוונת להסתיר את המתנה שטבע העניק לה בתוך חזייה חונקת, היא פרמה את כפתורי חולצתה והציגה את שדייה השופעים מול הבמאי ההמום. 

 

חיוך מיליון דולר.חיוכה של מרלין מונרו היה מיוחד במינו. סקסי, פתוח ואמיתי הוא יכול להמיס לבבות רבים. בהוליווד של היום "חיוכה של מרלין" הוא חלק בלתי נפרד מסילבוס של כל שחקנית מתחילה. 

תסמונת הבלונדינית הטיפשה. מאז תקופתה של מרלין מונרו דמותה של הבלונדינית הטיפשית וקלת הדעת נוסתה לא פעם ע"י זמרות ושחקניות רבות. ולמרות השנים שעברו בלונד תמיד נשאר באופנה.  אך יחד עם זאת למרות שנחשבה מרלין לאחת הנשים הזוהרות של המאה הקודם היא לא הייתה יפה במלאו מובן המילה, גובה היה 163 ס"מ בלבד וגופה הלא פרופורציונאלי נטע להשמנת יתר.

 

 

"אם הייתי חיה לפי כללים לא הייתי מגיע לכלום  " מ. מונרו 

 

מרלין לעולמים

מותה טראגי בגיל 36 הפך את מרלין לפופולארית יותר מאשר כל הסרטים בהם כיכבה. אחרי שב-5 לאוגוסט 1962 נמצאה מרלין בדירתה ללא רוח חיים ואפרכסת של טלפון בידה, הלכו והתרבו שמועות על נסיבות מותה.  לפי האבסורדית שבהן  לא מתה מרלין כלל אלא נישאה לשיח ערבי עשיר ועברה להתגורר עימו לאמירויות ערביות מאוחדות וביימה את מותה כדי להנציח את עצמה בתור שחקנית צעירה ותוססת. לפי גרסה אחרת האבסורדית פחות, נרצחה מרלין ע"י סוכניו החשאים של נשיא קנדי אחרי שאיימה שתפרסם ספר בו תחשוף לא רק את הרומן שניהלו אלא גם סודות מדיניים רבים. אומנם אין שום הוכחות שכך היה הדבר.אילו הסיבה הרשמית למותה של מרלין טריויאלית הרבה יותר - סמים ואלכוהול. הרי ידוע שבשנותיה האחרונות נהגה מרלין להטביע את יגונה בכמויות לא מבוטלות של אלכוהול וסמים.

במותה, כמו גם בחייה נשארה מרלין בודדה מאוד. איש לא ליווה אותה בדרכה האחרונה פרט לחברה ג`ו דמדג`יו שנישאר נאמן לה עד יומה האחרון. שמועות גורסות שבמהלך 38 שנים עד מותו היה שולח דמדג`יו תריסר פרחים לקברה 3 פעמים בשבוע. לצערנו זכתה מרלין מונרו להוקרה ואהבה אמיתי רק אחרי מותה.

 

דירוג:
12345
קולות: 420
ספרו לחברים:
חן28, דצמבר, 2011

איזה כתבה מדהימה!!! גיליתי המון דברים חדשים על מרלין...

שרון30, ינואר, 2012

מרלין מונרו ללא ספק היא אגדה של עולם האופנה! יש המון מה ללמוד ממנה

ולריה30, ינואר, 2012

למרות ילדותה הקשה היא מרלין השיגה המון בחיים! דוגמא טובה לכל אלה שאומרים שגלל ילדות קשה החיים נגמרים. בכללי המון מידע מעניין בכתבה תודה.

ירין20, July, 2012

וואו איזה ניפלא !!!!!!!!!! כמה דברים גיליתי על מרלין