07/03/2012 11:320125

אומנות החשפנות: היסטוריה של הריקוד הארוטי

כל אחד בימינו יודע מהו סטריפטיז, הרי קיימים אין ספור מועדוני חשפנות, שם תמורת תשלום הולם כל אחד יכול לצפות להנאתו בבחורות מתפשטות. יתרה על כך כל בחורה שואפת ללמוד ולו חלק קטן מאומנות החשפנות כדי לשמח את אהובה בריקוד מרגש. אבל לא כולם יודעים שאומנות החשפנות היא בעלת שורשים עמוקים שמביאים אותנו לימי היסטוריה קדומים.

 

באיאדרה הודית

בתחילת דרכו הריקוד החושפני היה בעל אופי פולחני. הרקדניות ההודיות –באיאדרות, היו רוקדות על מזבחים מיוחדים וכדי שירגישו חופשיות לגמרי נעשה שימוש במפיצי ריח משכר.  באיאדרות תמיד דאגו למראן החיצוני, במיוחד למראה החזה שלהן כוון שזה היה החלק המרשים ביותר במהלך הריקוד.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

רקדניות מצריות

גם במצריים היו נשים שמילאו תפקיד של רקדניות, שחקיניות וזמרות בו זמנית. הריקוד החושני לצלילי החליל היה מקסים את הגברים עד כלות נשמתם. כך תיאר חוקר אחד את הריקוד: "יחד עם מעילן פשטו הרקדניות גם את בושתן ..." אבל למרות השירים עם התוכן הארוטי והריקוד החושפני, מופעים אלו היו מבוצעים גם בחגיגות משפחתיות.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

שלומית– המלכה היהודית

רקדנית החשפנות העתיקה ביותר היא שלומית, שריקודה הקסים את בני ישראל בחגיגות יום הולדתו של הורדוס. לפי האגדה זהו ריקוד של שבעת הסדינים. במהלך הריקוד נושרים הסדינים אחד אחרי השני מגופה של שלומיתולבסוף משאירים אותה ערומה לגמרי. הריקוד הארוטי של שלומיתהרשעית היווה השראה לציירים רבים במשך דורות שלמים.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

הטאירות היווניות והרומיות

כידוע הטאריות הקדמוניות זכו לפופולריות רבה ביוון העתיקה והשפיעו רבות על חייה התרבותיים. הריקוד הארוטי היה הקלף החזק ביותר במאגר  התכסיסים של הטאירות. פרינה, אהובת הפוסלים הייתה הטאירה והרקדנית המפורסמת ביותר.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ברומא לעומת זאת, הבידור של הקהל ע"י ערום היה נחלתם של שחקניות קרקס. אחת מהן הצליחה לימים להפוך למלכת ביזנטיון ולרעייתו של יוסטיאן הגדול.

מולן רוז` האגדי

ריקוד הקאן-קאן  הוא הגרסה המודרנית של החשפנות העתיקה. מולן רוז` המפורסם שנפתח בשנת 1889 ומייד עורר מהומה גדולה סביבו. אלפי גברים היו מגיעים לשם כדי לצפות ברגליהן החטובות של הרקדניות ואילו עבור צייר אנרי טולוז –לוטרק הרקדניות היו מקור להשראה בלתי נידלת.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

בהיותו ריקוד מהיר  קאן- קאן איפשר לגברים לדמיין את המראות הנחשקים יותר מאשר לראותם באמת. סטריפטיז אמיתי לעומת זאת נולד מעט יותר מאוחר גם בכותלי מולן רוז`.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

האגדה מספרת שבמהלך נשף סטודנטים לאומנויות שנערך במקום שתי בחורות שדיגמנו בעירום בשיעורי ציור החליטו לרקוד על שולחנות, וכוון שעירום היה דבר רגיל עבורן, הן גם מיהרו להתפשט לצלילי מוזיקה ומחיאות הכפיים.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

סטריפטיז כאומנות

בתחילת המאה ה-20 רקדנית בשם מאטה הארי זכתה לפופולריות סוערת. היא הייתה רוקדת על הבמה כשהיא ערומה למחצה ומושכת את הקהל עם אקזוטיות וחושניות גלויה. כוכבת ריקוד מפורסמת נוספת הייתה אניטה ברבר, שהייתה רוקדת עירומה לגמרי יחד עם בעלה שהיה גם שותפה לריקוד. גם ג`וזפין בייקר שחורת העור הייתה מפורסמת מאוד באירופה של הימים ההם בזכות ריקודה החושני כאשר רק חצאית קטנה על גופה החטוב.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

באופן כללי ניתן להגדיר את המאה ה – 20  כתקופה בה הריקוד הארוטי זכה לתפוצה עצומה. מעניין לציין שרקדניות לא היו עסוקות רק במשיכת תשומת לב גברית אלא ניסו להוסיף לריקוד גם אלמנטים אומנותיים. אפילו איזדורה דנקן לא התביישה לרקוד עם תלמידותיה בבגדים שקופים למחצה.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

מותו ותחייתו של סטריפטיז

המוות האיטי של הסטריפטיז החל למרבה האירוניה עם תחילתה של המהפכה המינית בשנות ה- 60. בעלי המועדונים העדיפו כמות על פני האיכות ובחורות חסרות כישרון החלו למלא את הבמות.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

רק בשנות ה – 90 עם הופעתו של סגנון הבורלסקההסטריפטיז הישן והטוב החל לקום לתחייה.  רקדניות הבורלסקה הן בעלות תוכנית אומנותית יחודית  שמלאה באלמנטים קומיים ואף אבסורדים. כוכבת הבורלסקה של ימינו היא דיטה פון טיז, הדוגמנית האמריקאית, השחקנית ואישתו לשעבר של המוזיקאי הנודע מרליןמנסון.

סטריפטיז ביתי

כמו שאתן רואות סטריפטיז הוא בעל היסטוריה עשירה ולכן אסור להתייחס אליו בזלזול. כמובן אנו לא מעודדים אתכן ללכת ולרקוד במועדון חשפנות אבל אתן בהחלט יכולות לעשות מאמץ קטן ולהפתיע את אהובכן עם ריקוד חושני.

אל תתיחסו למשימה כעל רצף של תנועות, אלא גלו פנטזיה ויצירתיות ותבנו תוכנית ייחודית שלכן שבעזרתה תכבשו את ליבו של אהובכן כמו שהייתה עושה בזמנה מאטה הארי המדהימה.

 

מפורסם באתר  Fn1  הקישור למקור חובה

דירוג:
12345
קולות: 125
ספרו לחברים: