15/11/2011 17:185236

שידוך – זאת לא מילה גסה

 

נישואים בשידוך נשמעים כמו משהו שרחוק שנות אור מאיתנו, אבל מסתבר שמדובר בתופעה רחבה יותר ממה שחשבנו. אז קבלו אותם בזרועות פתוחות: נישואים בשידוך – הגרסה המודרנית.

מאת: דנה מויסון

שידוך. לא, אני לא מתכוונת לבליינד דייט, אלא למצב שבו שני אנשים מתחתנים כי מישהו אחר החליט כך. נשמע לכם כמו משהו שחלף מן העולם? מסתבר שממש לא. המנהג הזה עדיין חי וקיים בארצות רבות, מהמזרח הרחוק ועד אפריקה, בקרב אצולה אירופאית ואפילו בארצנו הקטנטונת, באוכלוסיות הדתיות, אבל לא רק. אל תעקמו את האף ותחשבו שמדובר במסורת פרימיטיבית, כי בפועל נישואים בשידוך הם פופולרייים יותר ממה שחשבתם.

הנורמה בתרבות המערבית היא להינשא מאהבה, אך זאת לצערנו עלולה להסתיים בחלוף השנים ואז, לא נעים להגיד, נדפקנו. למעשה, בשידוך ההתאמה הזוגית גבוהה יותר עקב הדמיון במעמד הכלכלי, באמונות דתית, השקפה פוליטית ורקע תרבותי.

אה, וגם זה שההורים כבר מסתדרים ביניהם זה אחלה בונוס. מבחינה סטטיסטית, אנשים שנישאים בשידוך מתגרשים הרבה פחות מאנשים שבחרו בעצמם את בן הזוג שלהם, כמו למשל בארצות הברית. אולי באמת אמא ואבא יודעים יותר טוב מאיתנו?

היום לא רק ההורים הם אלה שמחליטים למי הילד שלהם ינשא, בדיוק למטרה זו, קיים בעולם מקצוע משגשג של שדכניים מקצועיים. כמו שאתה לא תפקיר את הבריאות שלך אצל מישהו שאינו רופא, למה שתעשה זאת בנוגע לחיי האהבה שלך? אולי זה באמת יכול להיות חכם מצידנו, לתת למישהו שבאמת מומחה בעניין להחליט עבורנו.

שרית חן ידגר, שדכנית מקצועית שפונה בעיקר למגזר החילוני וגם עובדת עם לקוחות מחו"ל, אומרת שדווקא בעולם מודרני כשלנו חשוב לשמור קצת על חשיבה שהיא יותר "אולד פאשן". "נכון שאפשר בקלות להכיר אנשים באינטרנט, מצד שני גם לא חסרים שם סיפורי אלף לילה ולילה. אצלנו יש חוקר פרטי שמאמת את כל הנתונים כדי לוודא שלא יווצרו מצבים כאלה", טוענת ידגר.

ובכל זאת, למה לשלם שכר טרחה מכובד כשאפשר לעשות את זה לבד? ידגר מציינת כי, "בניגוד לאינטרנט למשל, מאגר האנשים שלי ממויין מראש. אני לא מקבלת אנשים שאינם בנויים לנישואים. מלבד זאת, הלקוח אינו פועל לבד אלא בשיתוף עם צוות הכולל גם פסיכולוג, על מנת להביא אותו לתוצאות הטובות ביותר, וזה עובד."

אז למה לא כל אמא פולניה רצה לשדכנית הקרובה עם תמונה של הילדה? "אני לא מסכימה לעבוד עם ההורים בלבד", עונה ידגר, "לדעתי ללא שיתוף פעולה והבנה של הלקוח לא נצליח למצוא התאמה אמיתית. בפעם הראשונה שאנחנו נפגשות עם הלקוח אנחנו מתשאלות אותו במשך שעה וחצי ומדברות גם על דברים אישיים, לכן אני דווקא מעדיפה שההורים לא יהיו נוכחים בפגישה הראשונה."

אוקיי, בואו נבהיר דבר אחד. אני לא מנסה לשכנע אתכם לפנות למשרד השידוכים הקרוב לביתכם, או לתת לאמא טבעת ולהגיד לה שאתם סומכים עליה. אני רק מספרת לכם על אופנה שחזרה, אתם תחליטו אם אתם מצטרפים או מחכים בסבלנות לטרנד הבא.

דירוג:
12345
קולות: 236
ספרו לחברים:
מיכל16, נובמבר, 2011

חחחח מה?! אני לא מאמינה שזה עדיין קיים... מצד שני אולי באמת יכול לחסוך הרבה כאב ראש, תמיד רציתי מישהו שיחליט בשבילי את כל ההחלטות הכי כבדות של החיים... אהבתי (:(:

Tali Benzvi Yadagr17, נובמבר, 2011

Sariti, Good luck. T

יוני27, נובמבר, 2011

בהחלט חידשת לי ! חשבתי שזה רק בקרב דתיים בארץ

בן02, דצמבר, 2011

אהבתי :) נאלץ לאמת כחילוני משודך......

פנינה16, February, 2012

אני מבקשת פרטים כיצד נרשמים