08/11/2011 11:570100

פמיניסטית עושה שחי-קצת על אהבת נשים

אישה לאישה זאבה? הפמיניסטית שעושה שחי עוקרת את הבעיה מהשורש ומבטיחה, לכן הנשים, שלום

מאת: דנה כהן

לכל הגברים שהכותרת שבחרתי שילהבה לרגע את מפשעתם  - הרשו לי לחסוך מכם את עוגמת הנפש. למרות שהטור עוסק באהבת נשים, אין מדובר באהבה מהזן הטריפל אקסי בו זוג בחורות משתעשעות זו בזו עד שמגיע גבר אמיתי ומראה להן את הדבר האמיתי. למעשה, הטור הזה מיועד בעיקר לנשים, אבל אתם מוזמנים להישאר ולו כדי לגלות איך גם אינכם נמלטים מאשמה.

נשים יקרות, בינתיים, כל עוד דברים לא ישתנו באופן רדיקאלי, אנו  משמשות כאחראיות העיקריות לגידולם וחינוכם של ילדים- בנים ובנות. התפיסות התרבותיות מושרשות בנו כל כל עמוק, עד שמבלי משים כמעט אנו מחנכות את הנפשות הרכות שלהם על ברכי אמונות ונורמות מפלות. ברור שכיום אישה ממוצעת משמשת עבור בתה מודל טוב יותר לחיקוי מאשר לפני מאתיים שנה, ועדיין – ישנן לא מעט עוולות הזועקות לשינוי.

הנה דוגמה אחת למקום ממנו יכול לצמוח שינוי. לכאורה זה ייראה עניין שולי, לעומת שוויון הזדמנויות בשוק העבודה למשל, אך לטעמי הוא בסיסי, חשוב ועמוק יותר.

בשבת האחרונה, התארחתי במסיבת יום ההולדת של ילדה מתוקה בת חמש, המשמשת בזמנה הפנוי גם כקרובת משפחה של בן זוגי. ישבנו בגינת ביתם היפה של הוריה, המנגל נופנף ורוח של ערב סתווי פרעה את שרשראות הבלונים ואת שיער האורחים. כלת יום ההולדת עמדה לצידו של בן זוגי, כשלפתע פנה אליי אביה ואמר משהו. בשל רעש השיחות שמסביב וריח הבשר שטישטש את חושיי אחרי יום שלם של הרעבה עצמית, לא הצלחתי לרדת לסוף דעתו. כשחזר על דבריו בשנית כבר הבנתי. הוא בסך הכל רצה להסב את תשומת ליבי לעובדה שאני נמצאת בתחרות על ליבו של בן זוגי עם לא פחות מאשר ילדה בקוקיות זהובות שאוספת להנאתה מדבקות של דורה. מאוחר יותר, כשאמה של הילדה הצטרפה לשיחה, שכבר הפכה פומבית בשלב זה, ושאלה אם כבר זכיתי לסצינות קנאה מצד הבת שלה "שלא אהבה אף חברה שהוא הביא לאירועים משפחתיים", הבנתי שהעניין כנראה יותר רציני משחשבתי. רק בנסיעה חזרה לתל אביב, כשאורות הארובות של חדרה נותרו מנצנצים מאחור, הכתה בי ההכרה. אנחנו מחונכות לשנוא נשים אחרות. הילדה המקסימה אולי התעניינה עדיין, בשלב זה בחייה, במתנות שקיבלה יותר מאשר בשיחה הערה שהתנהלה סביבה, אך אין לי ספק כי אם תמשיך להיחשף לאימרות כאלה בעתיד (תמיד במסווה של הומור מבוגרים תמים המתפעל ממשובותיה של ילדה קטנה)- בסוף היא תפנים. נשים הן אויבות שלה, נשים הן תחרות, הגבר הוא הפרס. לא ירחק היום וראו איזה פלא- עוד אישה שונאת נשים תצא מפס הייצור התרבותי והמפואר שלנו.

כולנו גדלות על המיתוס של אישה לאישה אויבת, על האמונה שחברות בין נשים לנצח מוכתמת בקנאה ובחוסר אמון, על כך שעוד לפני שפגשת את חמותך לעתיד היא כבר שונאת אותך- והכל בשל תחרות על משאב הטבע המתכלה והכה נחשק- הגבר. חובבות תיאוריות קונספירציה יאמרו שהכל פרי תכנון מדוקדק של מועצת גברים מרושעת המשתמשת בטכניקה של הפרד ומשול, אך גם אם זאת טענה מוגזמת, התוצאה היא זהה. בעוד גברים נהנים מאחוות גברים סחבקית, כנה ומפרגנת (שיכולה לבוא לידי ביטוי ביצירת רשתות תמיכה בשוק העבודה למשל), נשים מתבוססות במערכות יחסים קנאיות ותחרותיות עם נשים אחרות, לרוב, על ליבו של גבר. אנחנו שונאות את האימהות שלנו, את הכלות שלנו, את החמות שלנו, את הידידה המבריקה של בן הזוג שלנו, את העמיתה במשרד עם המחשוף הנדיב או את החברה הטובה שהעיזה לרזות 5 ק"ג ולהיראות נהדר. אנו נדרשות כבר כילדות לעטות מבט פתייני ולהימרח על קרוב משפחה אל מול עיניה מלאות האימה של בת זוגו. כל מי שיישבע לי עכשיו שהבת הקטנה שלו עושה בדיוק את אותו הדבר ומבלי שיגידו לה כלום- אני שולחת אותו בחזרה אל הילדה, הג`ונגל והליפגלוס מהטור הקודם. האמונות הללו כל כך מובנות ומופנמות בנו, שאנו כמעט ולא שמים לב כיצד אנו מנחילים אותן הלאה.

אני יוצאת מפה בקריאה נרגשת לנשים – תאהבו נשים.

אני לא מדברת על מעגלי נשים החוגגות את המחזור החודשי שלהן בעירום במדבר, מייללות אל הזאבה המדממת שבתוכן. קחו כל אחת מהנשים ה"מועצמות" הללו, על כל פק"ל השרוול והילד בן השלוש התלוי מפטמתה השמאלית ותשאלו אותה לדעתה על נשים שעובדות עשר שעות ביום בחליפה ועקבים, ומשאירות את הילדים שלהן עם מטפלת.  אני מבטיחה לכן כי ברגע אחד יתחלפו מזמוריה לאמא אדמה בביקורת שיפוטית ומתנשאת .

אני מדברת על לפקוח את העיניים, ולגלות למה, איך ומתי אנחנו חוטאות אחת כלפי השניה. להבין שאנו שונות, להבין שכל אחת בחרה את המסלול שלה כדי לשרוד בעולם הזה- מי בחליפה מחוייטת ונוקשה ומי בצמד סיליקון ובקבוק מי חמצן, מי בלכסות עצמה ברעלה ומי בלהופיע על שערי מגזינים בלבוש חווה, מי בלהישאר בבית ולגדל את ילדיה ומי בלבחור שלא להביא ילדים לעולם. בלי לשפוט, בלי להתנשא. כולנו חונכנו לשנוא נשים. בואו נתחיל לאהוב אותן.

דירוג:
12345
קולות: 100
ספרו לחברים: