08/01/2012 00:110127

אפקט ההורים

 

כל מערכת יחסים היא שונה ואחרת, אך נדמה שהזוגיות של ההורים מעצבת ומשפיעה עד מאוד על הזוגיות שלנו. שיר-לי תורג`מן גילתה שגם השפעה חזקה ניתנת לשינוי ובחירה.  

מאת: שיר-לי תורג`מן

במהלך התפתחותו של ילד, הוא חווה לא מעט דברים שמעצבים את אישיותו כמו חברים, בית ספר, אהבות, אכזבות, הצלחות וכו`. כל אלו תורמים לילד להתפתח, לגדול ולהיות מי שהוא היום. בנוסף לכל הדברים הללו ישנו גורם אחד ומשמעותי ביותר- ההורים ומערכת היחסים שלהם. בתור ילדים אנו חשופים מאוד לזוגיות שמתנהלת בין הורינו ואנו ערים לכל ריב קטן או שמחה גדולה שמתעוררת אצלם. אך האם האהבה, השמחות, הריבים, הצעקות ובכלל ההתנהלות בניהם משפיעה עלינו כל כך שאנו גדלים ומפתחים מערכות יחסים שדומות לאלו שלהם? או שמא אנו בוחרים את מה לאמץ ומה לא?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

כל אדם מגיע למערכת יחסים כשהוא מלא בתקוות, פחדים, אמונות, ערכים וחלומות, ולא כדף חלק ונקי שאפשר לעבד. חלק מהתכונות הן למעשה ההשפעה של מערכת היחסים של הורינו. אך איך אפשר שלא להיות מושפעים מהורינו? עבור חלקנו הם מודל לחיקוי ואולי עבור אחרים הם בדיוק ההפך אך אם הם לא אלו שישפיע עלינו, ממי ניקח דוגמא? מליאו ובר? או אולי מביבי ושרה?

הבעיה או לא הבעיה, היא ששני בני הזוג מגיעים ממקומות שונים ועם הורים שחינכו אותם בצורה שונה. אז מה עושים מכאן? איזה מודל מאמצים ואיזה זורקים לפח? והאם "אפקט ההורים" באמת כל כך משפיע עלינו? אז נכון שישנם מטענים אך אנחנו אף פעם לא זהים להורינו במדויק, כל אדם הוא שונה מהאחר ויכול לבחור איך לנהל את מערכת היחסים שלו ללא שום קשר להוריו. צריך לבחור וללקט את מה שאני רוצה לקחת מהורי ולהנחיל בביתי. אם הזוגיות שלהם נראתה לנו תמיד כטובה ומאושרת, היינו מאוד רוצים לחקות אותה, אך אם נודה באמת, אנחנו לא הם ולכן אנו לא באמת יודעים איך הם עשו זאת. אנו יכולים לנסות לעשות את אותם הדברים אך בדרך שלנו, שהיא כמובן שונה מהדרך של שלהם.

לפי פרופ` קלייר רבין, מרצה בבית הספר לעבודה סוציאלית באוניברסיטת תל-אביב, יועצת ומטפלת בנושא זוגיות ובעלת "מכון קלייר רבין" לטיפול זוגי, קשה לחזות את ההשפעה של הזוגיות של ההורים על הילד כיוון שהכול תלוי באישיותו ותכונותיו. לכל אדם יש את הפוטנציאל להשתנות ולהתפתח גם מעבר להתפתחות נישואי הוריו.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

בסופו של דבר הורים הם דבר משפיע וטוב שכך, דרכם אנו לומדים וגדלים. הם עוזרים  ומכוונים אותנו וכמובן הם תמיד רוצים שיהיה לנו רק טוב. אנו מושפעים מהם בכל מקרה אך הבחירה אם לאמץ חלק מהדברים שלהם, היא רק בידינו. ואם הדברים הם טובים וראויים אז למה לא בעצם?! כי כבר אמרו זאת הרבה לפני "אין כמו אמא ואבא!".

דירוג:
12345
קולות: 127
ספרו לחברים: